Brytyjski myśliwiec szturmowy

Historia

Jeden z najsłynniejszych samolotów bojowych drugiej wojny światowej. Spitfire (z ang. złośnik, choleryk) został zaprojektowany w wytwórni Supermarine przez znanego konstruktora inż. Reginalda Josepha Mitchella. W 1931 r. brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa złożyło zamówienie na samolot myśliwski. Wytwórnia opracowała wówczas maszynę oznaczoną jako Typ 224: całkowicie metalowy dolnopłat, ze stałym podwoziem, napędzany najmocniejszym wtedy silnikiem Rolls-Royce Goshawk. Osiągi samolotu nie były jednak zadowalające. W lecie 1934 roku rozpoczęto prace nad poprawą parametrów maszyny – powstał znacznie ulepszony Typ 300.

W czasie II wojny światowej piloci brytyjscy zetknęli się z niemieckimi Messerschmittami, które przewyższały Spitfiry zdolnością bojową. W odpowiedzi skonstruowano model Mk V Typ 349, który wszedł do produkcji wiosną 1941 r., stając się równoważnym przeciwnikiem dla maszyn przeciwnika. Łącznie wyprodukowano ok. 6,5 tys. myśliwców tej wersji.

Na przestrzeni lat Spitfire produkowany był w 24 wariantach i licznych wersjach, także na zagranicznych licencjach.

Konstrukcja i uzbrojenie

Dolnopłat jednomiejscowy, o konstrukcji metalowej, z silnikiem Rolls-Royce Merlin, pancerną szybą itp. Jego największą siłą była szybkość oraz doskonała zwrotność na zakrętach. Od października 1941 roku modyfikacje konstrukcji, umożliwiły zastosowanie różnych wariantów i kombinacji uzbrojenia. W praktyce stosowano 2 działka kal. 20 mm, z zapasem 60 pocisków na każde działko oraz 4 karabiny maszynowe z zapasem 350 naboi na karabin. Ponadto można było pod każdym skrzydłem podwieszać bombę o masie do 113 kg. Niektóre wersje myśliwca pozwalały na uzbrojenie maszyny w 8 karabinów maszynowych.

Użycie

Standardowy samolot RAF (Królewskiego Korpusu Lotniczego, tj. sił powietrznych Wielkiej Brytanii), w skrócie nazywany Spitem. Jeden z najczęściej używanych samolotów wojskowych. Wykorzystywany na wszystkich frontach II wojny światowej przez wojska alianckie (m.in. słynny polski Dywizjon 303). Po wojnie myśliwiec brał udział w działaniach podczas konfliktu koreańskiego. Jeszcze na początku lat 60 ub.w. pozostawał w służbie wielu państw świata, m.in. w Egipcie, Grecji, Irlandii, Danii, Turcji, Syrii oraz Izraelu.

Źródło: Wikipedia