Radziecki naddźwiękowy myśliwiec przewagi powietrznej

Historia

Samolot zaprojektowano w latach 70. ub.w. Miał być równorzędnym przeciwnikiem dla najlepszych zachodnich myśliwców, przede wszystkim dla amerykańskich F-15 i F-16. Pierwotnie przeznaczony do walki powietrznej, po kolejnych modyfikacjach zyskał zdolność atakowania także celów naziemnych. Do służby wojskowej ZSRR wszedł w 1983 r. W roku 1990 siły powietrzne ZSRR przestały kupować MiG-29, co spowodowało wstrzymanie produkcji seryjnej. Myśliwiec wciąż jednak poddawano licznym modyfikacjom, powstał też w kilku wariantach – wielozadaniowy, szturmowy, do różnych specjalistycznych zastosowań (sanitarny, morski itp.) oraz dla nabywców zagranicznych.

Łącznie wyprodukowano ponad 1250 tych samolotów w 24 wersjach. Obecnie samolot wciąż jest modernizowany. Nowa, supernowoczesna wersja MiG-35 przeznaczona jest tylko na eksport.

Konstrukcja i uzbrojenie

Lekki, jedno- lub dwumiejscowy średniopłat z dwoma silnikami turboodrzutowymi, przystosowany do startów nawet ze słabo przygotowanych lotnisk. Wyróżnia się wyjątkową zwrotnością oraz manewrowością, zarówno w zakresie naddźwiękowych, jak i poddźwiękowych prędkości lotu. Dzięki specjalistycznemu radarowi potrafi śledzić kilka celów naraz. Obliczony na 2,5 tys. godzin lotu, jednak przy właściwej eksploatacji i obsłudze technicznej może osiągnąć zdolność użytkową do 4 tys. godzin.

Uzbrojenie (różne konfiguracje, w zależności od wersji), m.in.:

– działko GSz-301,

– przeciwko celom powietrznym: łącznie do 8 pocisków powietrze-powietrze krótkiego i średniego zasięgu,

– przeciwko celom naziemnym: 500 kg bomb lotniczych, bomby kasetowe, pociski niekierowane, rakiety powietrze-ziemia oraz bomby kierowane,

– pociski przeciwradiolokacyjne.

W niektórych wariantach samolot przygotowany jest do przenoszenia bomby atomowej oraz uzbrojenia naprowadzanego laserowo. Łączny udźwig uzbrojenia (w zależności od wersji) – 2000 do 5000 kg.

Użycie

Myśliwiec na Zachodzie (NATO) funkcjonuje pod nazwą kodową Fulcrum-A i jest jednym z głównych towarów eksportowych Rosji – trafił do ponad 30 państw na świecie. W chwili przystąpienia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) Polska dysponowała 8 myśliwcami MiG-29, dostosowanymi do działań w ramach sił natychmiastowego reagowania.

Wielu nabywców zagranicznych nie posiada wystarczającego przygotowania technicznego, aby w pełni wykorzystać możliwości tego samolotu.

Źródła:

Wikipedia

Lotnictwo, pierwsze 100 lat, Świat Książki, Warszawa, 2003

Nowoczesne uzbrojenie lotnicze, MAK Verlag, Bremen, 2011

Odrzutowe samoloty myśliwskie i wielozadaniowe, Bellona, Warszawa 2000