Radziecki naddźwiękowy samolot myśliwski

Historia

MiG-21 (ros. МиГ-21) – myśliwiec skonstruowany w latach 50. XX wieku w biurze konstrukcyjnym MiG, przez Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza. Ze względu na swoją sylwetkę dorobił się wśród pilotów nazwy „ołówek” lub „bałałajka”.

Zanim został skierowany do produkcji powstało ok. 15 prototypów. Zatwierdzony model doczekał się 5 generacji, w każdej powstało kilka wersji (także eksportowe, np. MiG-21F-12 dla Finlandii), z coraz lepszymi parametrami i możliwościami uzbrojenia. Dzięki kolejnym modernizacjom samolot mógł być wykorzystywany wielozadaniowo, w tym także do celów szturmowych, w każdych warunkach atmosferycznych.

Myśliwiec produkowano na radzieckiej licencji również w Czechosłowacji i Indiach. Jego chińska kopia nosi oznaczenie J-7 (F-7 w wersji eksportowej).

Konstrukcja i uzbrojenie

Średniopłat o konstrukcji półskorupowej z duraluminium i magnezu. Napęd turboodrzutowy. Jednoosobowy – wersje MiG-21U, MiG-21US, MiG-21UM; dwuosobowy – chińskie „JJ” i „FT”. Kabina szczelna typu wentylacyjnego z fotelem katapultowym. Przednia szyba pancerna o grubości 62 mm z umieszczonym w osłonie peryskopem. Na dolnej powierzchni skrzydeł znajdują się m.in. węzły do podwieszania uzbrojenia. Podwozie trójkołowe. Począwszy od drugiej generacji samolot posiada antenę stacji radiolokacyjnej.

Uzbrojenie podstawowe – działko NR-30 z zapasem 60 naboi. Ponadto na dwóch belkach podskrzydłowych możliwe jest podwieszenie rakiet, bomb lub innych środków bojowych o masie do 1500 kg.

Użycie

Standardowo myśliwiec służył w krajach Układu Warszawskiego (Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Polska, Rumunia, Węgry, ZSRR), zakupiły go także państwa w Azji i Afryce. MiG-21 wykorzystano również w Wietnamie, gdzie był jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów myśliwskich. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku używano go w Egipcie, Syrii oraz Iraku podczas konfliktów na Bliskim Wschodzie. Jednym z największych użytkowników MiG-21 były Indyjskie Siły Powietrzne.

Przez ponad 40 lat MiG-21 był podstawowym samolotem myśliwskim w Polsce. W 2004 r. został ostatecznie wycofany z eksploatacji w polskich siłach powietrznych i zastąpiony przez amerykański F-16.

W roku 2013 partię 25 sztuk polskich MiG-ów zakupiła firma Draken International, współpracująca z amerykańskim lotnictwem. Samoloty mają służyć do symulowanych ataków na terytorium USA, a także odgrywania roli przeciwnika w symulowanych walkach.

Ogółem myśliwiec trafił do floty powietrznej ponad 30 państw na świecie.

Źródła:

Wikipedia

Odrzutowe samoloty myśliwskie i wielozadaniowe, Bellona, Warszawa 2000